Достапни линкови

Газпром ги откупи акциите на Јужен тек


Руски Газпром објави дека ги купила сите акции на странските партнери во откажаниот гасовод Јужен тек. „Газпром склучи договори со италијанската фирма Ени, со германската Винтершел и со француската ЕДФ за стекнување на нивните 50 насто од Јужен тек“, се наведува во соопштението на рускиот гигант. Јужен тек беше откажан во почетокот на овој месец по растечкото противење на Европската унија во врска со проектот за транзит на руски гас преку југоисточна Европа до Австрија.

XS
SM
MD
LG