Достапни линкови

Иванов до Туск: Што губи Грција ако Македонија почне преговори


Претседателот Ѓорге Иванов.

Помош за деблокада на евроинтеграцијата на Република Македонија, побара денеска шефот на државата Ѓорге Иванов, во писмото упатено до Доналд Туск, по повод стапувањето на функцијата претседател на Советот на ЕУ.

„Сакам да побарам од Вас, како пријател на двете држави, прашањето за деблокада на status quo состојбата во која се наоѓа Република Македонија да го отворите пред Европскиот совет. Клучно прашање што верувам дека треба да се постави до премиерот Самарас е: што ќе изгуби Грција доколку Република Македонија добие датум за почеток на преговорите?“, пишува претседателот Иванов.

XS
SM
MD
LG