Достапни линкови

Папата Франциско: далеку е обединувањето на двете цркви


Поглаварот на Римокатоличката црква папата Франциско по враќањето од посетата на Турција изјави дека е скептичен спрема можноста двете христијански цркви, по расколот во 1054 година, повторно да се обединат. „Христијаните мора да го минат тој пат, но, треба да ги чекаме теолозите да се согласат за некои прашања“, рече тој.

XS
SM
MD
LG