Достапни линкови

Прва жртва во Газа од примирјето


Еден Палестинец е убиен на границата со Газа, по повеќе месеци од постигнатото примирје меѓу палестинските и израелските сили.

Палестинската Служба за итни случаи објави дека е убиен 32-годишен палестински фармер кој бил застрелан од израелските војници. Изрелската војска се огласи за инцидентот но не потврди дека има жрвта.

Израелската армија соопшти дека двајца палестинци пришле во делот на границата со Газа и покрај предупредувањата од израелските војници.

Израелската армија соопшти дека нивните војници пукале во воздух и кога Палестинците продолжиле да се движат тие отвориле оган во долниот дел од границата при што го бил ранет еден од Палестинците.

XS
SM
MD
LG