Достапни линкови

Будва зафатена од невреме


Montenegro - Budva, a town on the Adriatic

Црногорската метропола на туризмот Будва,вчера во попладневните часови ја погоди невреме, а поради брановите високи до четири метри на плажите мораа да интервенираат и спасувачите.

На плажите во Будва се подигнати црвени знамиња но, како што јавува репортерот на Радио телевизија Црна Гора, то не ги спречи „храбрите“ капачи да останат во морето и покрај предупредувањата на спасувачите.

Од Заводот за хидрометеорологија и сеизмологија е соопштено дека во Црна Гора наредните два дена ќе биде променливо облачно со сончеви интервали, но и услови за повремен дожд или локален кратекотраен дожд со грмотевици.

XS
SM
MD
LG