Достапни линкови

Загинаа пет француски алпинисти


Мон Блан

Петмина француски алпинисти загинаа на падините на врвот Мон Блан, а еден се води за исчезнат. Алпинистите, вклучувајќи и еден искусен водич биле синоќа пријавени за исчезнати . Тие се упатиле во освојување на врвот Егуј д’Аржантиер, кој е висок 3902 метри. Спасувачките тимови ги продолжуваат да трагаат по шестиот алпинист. Причината за смртта на алпинистите не е познати.

XS
SM
MD
LG