Достапни линкови

САД: уште 225 милиони долари за израелскиот штит


Американскиот претседател Барак Обама го потпиша законот со кој се овозможува издвојување на 225 милиони долари за израелскиот антиракетен штит „Железна купола“. Овој систем беше исклучително ефикасен во последните судири меѓу Израел и палестинското исламистичко движење Хамас. Со системот се овозможува пресретнување на ракетите што палестинците ги истрелуваат кон територијата на Израел.

XS
SM
MD
LG