Достапни линкови

Сикорски-криминална група ги објави тајните разговори


Радек Сикорски
Полскиот министер за надворешни работи Радек Сикорски изјави денеска дека организирана криминална група извршила напад врз властите со тоа што објавила тајни приватни разговори на официјални лица. Неговиот коментар доаѓа еден ден откако полското списание „Впрост“ објави тарнскрипт во кој Сикорски користи вулгарен реченик за сојузништвото на Варшава со САД, кое според него е бескорисно и штетно за Полска. Премиерот Доналд Туск изјави дека целта на објавувањето на разговорите е да се дестабилизра државата.
XS
SM
MD
LG