Достапни линкови

Полицијата се судри со демонстрантите во Сома


Полицијата употреби водени топови и солзавец против толпата од неколку илјади демонстранти во западниот турски град Сома, каде што речиси 300 луѓе загинаа во рударската катастрофа пред три дена.

Во Турција расте гневот против премиерот Реџеп Тајип Ердоган кој од страна на демонстрантите е обвинет дека не направил доволно за да се спречи трагедијата.

Анти владини протести се одржаа во текот на изминатите три дена во Истанбул, Измир и главниот град, Анкара.
XS
SM
MD
LG