Достапни линкови

Расумнсен - на руските гаранции не може да им се верува


Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен денеска изјави дека никој веќе не може да им верува на руските безбедносни гаранции.

Расмусен, во Букурешт , на прес -конференција со романскиот претседател Трајан Башеску , изјави дека Русија во 1994 година го гарантираше суверенитетот на Украина, кога Киев се откажа од советскиот нуклеарен арсенал. Грабнувањето на Крим го покажа спортивното, рече Расмунсен.

Русија вчера соопшти дека ќе ја гарантира безбедноста на Молдавија, која граничи со Романија и Украина, под услов земјата да остане неутрална.
XS
SM
MD
LG