Достапни линкови

Талибанци се разнеле додека спремале автомобил бомба


Илустрација.
Возило полно со експлозив на талибанците во јужен Авганистан експлодирало пред време при што загинале 13 луѓе, меѓу кои и жени и деца, соопштува полицијата. Полицијата од провинцијата Логар информира дека експлозијата се случила во бомбашка работилница во главниот град на провинцијата, Пули Алам. Деветмина талибанци, меѓу кои и Пакистанци, како и две жени и две деца, загинале во експлозијата. Тие го полнеле возилото со експлозив и сакале да го активираат во раздвижен дел од градот, но тоа експлодирало во нивната куќа, соопштува полицијата. Талибанците сè уште не излегле со коментар за инцидентот.
XS
SM
MD
LG