Достапни линкови

Обама го поздрави примирјето во Јужен Судан


Јужен Судан, деновиве
Американскиот претседател Барак Обама го поздрави примирјето кое владата на Јужен Судан го постигна со бунтовниците во земјата. Според претседателот на САД, станува збор за прв чекор кон траен мир. Тој ги повика лидерите на Јужен Судан во целост да ги имплементираат одредбите од договорот и преку политички дијалог да се справат со причините за конфликтот.
XS
SM
MD
LG