Достапни линкови

Иран гради модерни центрифуги за ураниум


Шефот на иранската нуклеарна програма изјави дека земјата гради нова генерација центрифуги за збогатување ураниум, но дека се потребни натамошни тестови пред да се стават во функција.
Али Акбар Салехи не прецизираше колку долго ќе трае процесот.
Според Женевскиот договор, Иран се согласи да го ограничи збогатувањето на ураниумот до 5 проценти и ги неутрализираа своите резерви од 20 насто збогатен ураниум.
XS
SM
MD
LG