Достапни линкови

Путин планира да го помилува Ходорковски


Михаил Ходорковски
Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека има намера да го помилува затворениот поранешен олигарх и критичар на Кремљ Михаил Ходорковски. На денешната прес конференција тој додаде дека Ходорковски минал повеќе од 10 години во затвор и оти е потребно да се донесе одлука за негово помилување. Путин потести дека Ходорковски неодамна побарал помилување за да може да се грижи за неговата болна мајка. Тој беше уапсен во 2003 година за даночни затајувања и злоупотреба на функцијата.
XS
SM
MD
LG