Достапни линкови

Претседателот Иванов во неколкудневна посета на Кина


Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, од денеска ќе престојува во четиридневна работна посета на Народна Република Кина. Предвидено е Иванов да оствари средба со неговиот кинески колега Н.Е. Џинпинг Си. По повод одбележувањето на 20-годишнината од воспоставувањето на дипломатски односи меѓу Македонија и Кина, во Пекинг, македонскиот претседател ќе има свое обраќање на свечениот прием, кој ќе се одржи во Салата на мирот во Кинеската асоцијација за пријателство со странски земји.Исто така, Иванов ќе оствари средба со гувернерот на провинцијата Сичуан Веи Хонг и ќе ги посети Универзитетот за традиционална кинеска медицина и Универзитетот за финансии и економија. Заедно со македонскиот претседател, во Кина патуваат и министерот за здравство на Република Македонија Никола Тодоров и министерот без ресор задолжен за привлекување странски инвестиции Џери Наумоф.
XS
SM
MD
LG