Достапни линкови

Турција ќе влезе во коалиција против Сирија и без одлука на ОН


Шефот на турската дипломатија Ахмет Давутоглу
Турција ќе и се придружи на која било меѓународна коалиција против Сирија, дури и ако не биде постигнат консензус во Советот за безбедност на ОН, изјави денеска шефот на турската дипломатија Ахмет Давутоглу.
Турција е една од најголемите противници на режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад и ги критикуваше светски сили поради непреземањето итни мерки против Дамаск по извештајот за наводна употреба на хемиско оружје во нападот на сириските воени сили.
XS
SM
MD
LG