Достапни линкови

Шефот за разоружување на ООН пристигна во Дамаск


Шефот за разоружување на ООН пристигна денеска во Дамаск за да ги притисне сириските власти да им овозможат на инспекторите на ООН истрага во вреска со сомневањата дека бил извршен напад со хемиско оружје. Посетата на Ангела Кејн доаѓа по повикот од страна на Бан Ки Мун кон сириските власти да соработуваат з ада може инспектрите на ООН да спроведат истрага. Сириската опозиција ги обвинува властите дека употребиле гас во средата во нападите во кои загинаа меѓу 500 и 1300 лица.
XS
SM
MD
LG