Достапни линкови

Казна затвор за новинарка во Белорусија


Судот во Белорусија и изрече казна затвор на позната новинарка која беше обвинета за учество во анти-владини протести во 2010 година. Дописникот за рускиот „Нова Газета“ Ирина Калип е осудена на две години затвор поради наводно учество во антивладините протести кои настанаа по претседателските избори пред три години. Калип е сопруга на поранешниот претседателски кандидат Андреј Саникау.
XS
SM
MD
LG