Достапни линкови

Обама на средба само со семејството на Мендела


Нелсон Мендела
Американскиот претседател Барак Обама денеска ќе се сретне со членовите на семејството на поранешниот претседател на Јужна Африка Нелсон Мендела. Но Обама и неговата сопруга Мишел нема да го посетат 94 годишниот Мендела кој е хопситализиран и се наоѓа во критична состојба.
Според соопштението на Белата Куќа таквата одлука била донесена поради почит за состојбата на Мендела и желбата на неговото семејство. Обама се очекува да го посети и Јоханесбург, Кејптаун и островот Робен, каде Мендела беше 18 години во затвор.
XS
SM
MD
LG