Достапни линкови

ЕК ќе разгледува критички извештај за корупцијата во Русија


Предлог – извештај на Европската комисија ја прозива Русија дека им дозволува на корумпираните државни службеници да ја распарчуваат државата и брутално да ги замолчуваат критичартите. Шведскиот европратеник Андреас Грос го презентираше извештајот во кој се разгледува и случајот со смртта на рускиот адвокат Сергеј Магнитски пред Комитетот за човекови права. Се очекува Парламентарното собрание при Советот на Европа да го разгледува извештајот во септември.
XS
SM
MD
LG