Достапни линкови

Ердоган - последно предупредување до демонстрантите


Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган денеска го испрати последното предупредување до демонстрантите.
Тој изјави дека властите ќе го расчистат истанбулскиот плоштад Таксим и кампот на Гези Парк од „прекршителите на законот“.
Предупредувањето доаѓа по помалку од еден ден откако партијата на Ердоган предложи план за референдум за проектот за реконструкција на паркот Гези, кој се наоѓа до плоштадот Таксим, што беше повод за старт на масовни протести во кои во судирите со полицијата за две недели загинаа 4 луѓе, а над 5 илјади беа повредени.
XS
SM
MD
LG