Достапни линкови

Ослободен дописникот на Радио Слободна Европа во Казахстан


Оркен Жоуамерген
Казахстанските власти го ослободиле дописникот на Радио Слободна Европа по неколку часа поминати во притвор. Оркен Жоуамерген беше притворен додека покривал протест на сопственици на домови против, како што сметале, нефер хипотекарните практики.
Жоуамерген бил принуден од полицијата да влезе во автобус, заедно со неколку демонстранти. Десетици сопственици на куќи од Казахстан демонстрираа пред владата и парламентот во Астана.
XS
SM
MD
LG