Достапни линкови

Давутоглу-режимот на Асад изврши етничко чистење


Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу
Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу денеска го обвини сирискиот претседател Башар ал Асад дека преминал на план Б во борбата против бунтовниците. Во телефонскиот разговор со американскиот државен секретар Џон Кери тој рекол дека вознемирува случајот во Бањас, бидејќи е извршено етничко чистење на определен реон.
Најмалку 62 тела беа откриени во саботата во кварт на северозападниот сириски град Бањас, кој во петокот беше нападнат од сириската армија.
XS
SM
MD
LG