Достапни линкови

Бесими-што побрзо решение за спорот со името


Вицепремиерот задолжен за евроинтеграции Фатмир Бесими
Вицепремиерот задолжен за европски прашања Фатмир Бесими по средбата со грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос изрази надеж дека двете земји имаат капацитет и храброст, што е можно побрзо да ги надминат сите предизвици и да најдат заемно прифатливо решение за спорот со името. Бесими порача дека во Грција видел добра волја, надеж, пријателство и искрен пристап кон европската перспектива за што побрзо да ја исполнат заедничката цел. Аврамопулос изјави дека Грција во преговорите за името е искрена. Тој порача дека е убеден оти решавањето на прашањето ќе ослободи големи перспективи за соработка, која ќе биде од корист за двата народа, но и за целиот регион.Според него, важно е додека траат преговорите под покривитество на ОН да преовладува умереност и воздржаност.
XS
SM
MD
LG