Достапни линкови

Боливија со забрана за УСАИД


Логото на УСАИД
Претседателот на Боливија Ево Моралес ги забрани активностите на УСАИД во земјата. Тој изјави дека му наредил на министерството за надворешни работи да воспостави контакт со американската амбасада за да ја извести за одлуката. Моралес на прославата на 1 мај пред насобраната толпа порача дека решил да ја протера организацијата, бидејќи била присутна во Боливија за политички, а не социјални цели.
XS
SM
MD
LG