Достапни линкови

Бел чад над Сикстинската Капела - избран новиот Папа


Белиот чад над Сикстинската Капела индицира дека 115 те Кардинали на Конклавата во Сикстинската Капела вечерва го избераа нов поглавар на Римокатоличката Црква.
Пред еден месец, Папата Бенедикт XVI ги изненади 1,2 милијарди католички верници кога се повлече и со тоа стана прв папа по 600 години што се повлекол од позицијата
XS
SM
MD
LG