Достапни линкови

Протести против нуклеарната енергија во Јапонија


Протестот против нуклеарната енергија во минатата година
Илјадници Јапонци денеска протестираат против нуклеарната енегргија по повод втората годишнина од земјотресот и цунамито кои ја погодија земјата. На 11 март во 2011 година во земјата се случи најголемата светска нуклеарна катастрофа во последниве децении. Десетици илјади луѓе се собраа во централниот парк во Токио и ги повикаа властите да се откажат од нуклеарната енергија. Слични протести беа одржани и во другите градови низ земјата.
По цунамите во Јапонија беа затворени 50 нуклеарни реактори, но два од нив беа повторно рестартирани.
XS
SM
MD
LG