Достапни линкови

Груевски-Филе исто како нас е загрижен за состојбите


Средба на премиерот Никола Груевски и комесарот за проширување и соседска политика на ЕУ Штефан Филе
Премиерот Никола Груевски денеска изјави дека еврокомесарот Штефан Филе исто како нив бил загрижен за состојбите со кои се соочуваат и очигледно неговата утрешна посета е обид со заеднички сили да направат напори за да се решат работите. За време на посетата на поплавените подрачја во свети Николе Груевски рече дека се подготвени за разговор врз основа на принципите и позициите кои ги поставиле и изрази надеж дека разумот кај Бранко Црвенковски ќе преовлада.
Според него сценариото на 24 декември било осмислено од СДСМ во текот на јули во минатата година со цел да се предизвика инцидент и тоа го кажувале и луѓе од партијата. На прашањето дали ќе го задоволат барањето на СДСМ за организирање предвремени парламентарни избори доколку учествуваат и победат на локалните избори, рече дека нема да прифатат таков тип уцени.
XS
SM
MD
LG