Достапни линкови

Бунтовниците потиснати од градот Диабали во Мали


Француските и војниците на Мали, поддржани од хеликоптери и извидувачки авиони, влегоа во градот Диабали, една недела откако исламистите го освоија градот. Безбедносни извори велат дека исламистите го напуштиле градот и се повлекле на север, а некои од нив се обидуваат да се измешаат со локалното население. Француските сили се вмешаа во конфликтот во Мали на 11 јануари, откако исламистичките милитанти почнаа да се приближуваат кон главниот град Бамако. Бунтовниците го држат под контрола северот на Мали, каде што воведоа шеријатско право.
XS
SM
MD
LG