Достапни линкови

Отфрлени две обвиненија против поранешниот грузиски министер за одбрана


Поранешниот грузиски министер за одбрана Иракли Окруашвили пред судот во Тбилиси.
Грузиското обвинителство соопшти дека две од обвиненијата против поранешниот министер за одбрана Иракли Окруашвили се отфрлени. Обвиненијата за злоупотреба на функцијата и за нелегални бизнис активности се отфрлени, но Окруашвили сè уште се соочува со обвиненијата за небрежност и за формирање нелегална вооружена група. Тој беше уапсен во ноември, откако дојде во Тбилиси по пет години живеење во странство. Поранешниот грузиски министер за ја напушти земјата во 2007 година откако беше отворена истрага против него за примање мито и за формирање нелегална вооружена група. Тој беше осуден на 11 години затвор во отсуство. Окруашвили се врати во земјата неколку дена откако новата влада отвори истрага против голем број поранешни функционери во министерството за внатрешни работи.
XS
SM
MD
LG