Достапни линкови

Илјадници луѓе протестираа во Ирак


Киркук
Илјадници луѓе, претежно сунити и денеска како и во изминативе две недели демонстрираа во Ирак против премиерот Нури ал Малиќи.
Во Адхамија, претежно сунитиски кварт на Багдад демонстрантите бараа ослободување на затворениците и поголеми права во затворите.
Демонстрации имаше и во Диџала, Киркук и Ниневах, Анбар и Мосул.
XS
SM
MD
LG