Достапни линкови

Египет во очекување на резултатите од референдумот


Гласачки ливчиња од референдумот во Египет
Египетските изборни власти се очекува денеска да ги објават конечните резултати од гласањето на референдумот за новиот устав на земјата. Неофицијалните резултати кои беа објавени од страна на Муслиманското братство и други извори сугерирааат дека за новиот устав гласале 64 отсто од граѓаните.
Новиот устав е поддржан од исламистите на претседателот Мохамед Морси. Опозицијата критикува дека уставот е премногу исламистички.
XS
SM
MD
LG