Достапни линкови

Русија со заострени мерки против пушењето


Русија ја заостри политиката против производителите на тутун со тоа што законот со кој се забранува пушење на јавни места и се намалува дозволата за продажба на цигари помина во првото читање во Парламентот.
Рускиот премиер Дмитри Медведев изјави 44 милиони граѓани речиси секој трет е пушач, а околу 400 илјади лица секоја година умираат од болеси поврзани со пушењето.
XS
SM
MD
LG