Достапни линкови

Трета рунда разговори Дачиќ-Тачи во Брисел


Премиерите на Косово и на Србија, Хашим Тачи и Ивица Дачиќ и шефицата за надворешна политика на ЕУ Кетрин Ештон на 7 ноемви 2012 во Брисел.
Премиерите на Србија и на Косово, Ивица Дачиќ и Хашим Тачи, денеска во Брисел треба да ја одржат третата рунда разговори со посредство на ЕУ за стабилизирање на нивните меѓусебни односи. Тие ќе седнат на заедничка маса со шефицата за надворешна политика на Унијата Кетрин Ештон. Србија не ја прифаќа независноста на Косово, но се согласи на разговори со европско посредништво. ЕУ соопшти дека напредокот во разговорите ќе помогне во евроинтеграциите и на Србија и на Косово.
XS
SM
MD
LG