Достапни линкови

Папата загрижен за конфликтот во Појасот Газа


Папата Бенедик 16-ти денеска во Ватикан изрази загриженост за насилството меѓу Израелците и Палестинците во Појасот Газа. Тој изјави дека е загрижен за жртвите и тие што страдаат од овој конфликт затоа што омразата и насилството не се решение на проблемот. Тој ги охрабри напорите за изнаоѓање на мировно решение и ги повика лидерите на двете страни да донесат одлука за долготрајно примирје.
XS
SM
MD
LG