Достапни линкови

Продолжува генералниот штрајк во Грција


Грчкиот парламент се подготвува за гласање за новиот пакет од мерките за штедење, а во меѓувреме продолжува 48-часовниот генерален штрајк. Предвидено е штрајкот на финишира попладне со голем протест во Атина. И покрај тоа што се очекува новите мерки за штедење да поминат во парламентот, премиерот Андонис Самарас сеуште се соочува со опструкции од коалиционите партнери ПАСОК и демократската левица.
XS
SM
MD
LG