Достапни линкови

Меркел е за поцврста европска валутна унија


Ангела Меркел
Германскиот канцелар Ангела Меркел повтори дека се залага за стабилизирање на еврозоната, оценувајќи дека станува збор за постепен процес. На цермонијата по повод одбележувањето на 30 годишнинатата од доаѓањето на власт на Хелмут Кол, Меркел изјави дека поранешниот конзервативен канецлар бил неодоливо поврзан со еврото. Според неа, заедничката валута придонесе интеграцијата на Европа да стане неповратен процес. „Еврото е многу повеќе од валута“ изјави таа, најавувајќи повеќе мерки за натамошно развивање на економската и валутна унија.
XS
SM
MD
LG