Достапни линкови

Над Струмица повторно пожар


Архивска фотографија.
Нов пожар избувна попладнево во Струмица, во близина на местото каде што пред два дена во огнена стихија беа повредени 14 лица, од кои две починаа.

Дирекцијата за заштита и спасување информира дека веднаш се активирани екипи на Територијалната противпожарна единица, ЈП Македонски шуми и од општинското ЈП „Комуналец“, кои веќе два дена дежураат на овој терен.

Новиот пожар е на многу непристапен терен, гори борова шума, и постои опасност од негово нагло проширување и спуштање кон градот. Поради опасност пожарот да се пришири во населени места, од Дирекцијата за заштита и спасување е побарано и веќе се активирани противпожарните авиони.
XS
SM
MD
LG