Достапни линкови

Младиќ хоспитализиран во Хаг


Ратко Млaдиќ.
Поранешниот генерал на босанските Срби Ратко Млaдиќ бил однесен во болница откако се пожалил дека не се чувствува добро за време на неговото судење во Хаг. Портпаролот на Трибуналот изјави дека на Младиќ прво му била извршена проверка од страна на медицинска сестра во судот, а потоа бил однесен во болница.
На Малдиќ му се суди по 11 обвиненија за воени злосторства и злосторства против човештвото сторени за време на војната. Младиќ кој има 70 години и претходно се жалеше дека има здравствени проблеми.
XS
SM
MD
LG