Достапни линкови

За денеска најавен прв приватен лет во Вселената


Меѓународната вселенска станица
Една приватна компанија е пред историски чекор со денешното најавено лансирање на капсула со опрема за Меѓународната вселенска станица. Корпорацијата за истражување на вселенски технологии, позната под името Спејс Икс се надева дека ќе му се приклучи на краткиот список на земјите кои партиципираат во Меѓународната вселенска станица. Американската агенција НАСА оцени дека станува збор за исклучително важна мисија. До сега, само вселенските агенции на САД, Русија, Јапонија и ЕУ биле во можност да испратат бродови на Вселенската станица.
XS
SM
MD
LG