Достапни линкови

Самит на групата БРИКС во Њу Делхи


Од ланскиот самит на БРИКС
Рускиот претседател Дмитри Медведев допатува во Њу Делхи, каде што денеска ќе се сретне со лидерите на Бразил, Индија, Кина и на Јужна Африка на самитот на групата БРИКС.
На дводневниот собир се очекува разговорите да бидат фокусирани врз глобалната економска ситуација во пресрет на самитот на Г-20 во Мексико, меѓународната стабилност и безбедност и врз други прашања.
Според агенциите, петтемина лидери најверојатно ќе разговараат и за раководењето на ММФ и на Светска банка.
XS
SM
MD
LG