Достапни линкови

Јахјага-иднината на сите земји од регионот е во ЕУ


Косовската претседателка Атифете Јахјага на средбата со турскиот колега Абдула Ѓул
Косовската претседателка Атифете Јахјага изјави денеска дека иднината на сите земји од регионот и пошироко е во ЕУ и дека тие треба да си помагаат во процесот на интеграција. Според неа, Косово својата определба ја потврди со дијалогот со Србија, кој се одвива со посредство на Брисел.
Јахјага по средбата во Истанбул со нејзиниот турски колега Абдула Ѓул додаде дека Косово има добри односи со сите соседи и игра значајна улога во мирот и стабилноста на Балканот.
XS
SM
MD
LG