Достапни линкови

Њут Гингрич победи во Јужна Каролина


Поранешниот спикер на Претставничкиот дом Њут Гингрич.
Њут Гингрич победи на гласањето во Јужна Каролина за кандидат на Републиканската партија за претседателските избори во САД што треба да се одржат во ноември. Републиканците одржуваат внатрепартиски избори за кандидат што треба да му се спротивстави на актуелниот претседател Барак Обама кој ќе се обиде да освои втор мандат. Првичните резултати покажуваат дека Гингрич освоил 40 отсто од гласовите, а досегашниот фаворит Мит Ромни освоил 28 отсто. Наредното гласање е во Флорида на 31 јануари.
XS
SM
MD
LG