Достапни линкови

Турскиот државен врв на погребот на Денкташ на Кипар


Турски кипарски ветерани салутираат пред ковчегот на поранешниот турски кипарски лидер Рауф Денкташ, покриен со турското и со знамето на кипарските Турци во северна Никозија на 16 јануари 2012 година.
Турскиот претседател Абдула Ѓул, премиерот Реџеп Таип Ердоган и други турски политички лидери присуствуваат на погребната церемонија на поранешниот лидер на кипарските Турци Рауф Денкташ, на северниот дел на поделениот остов. Денкташ почина на 13 јануари на 87 години.

Кипар е поделен од 1974 година, кога Турција изврши инвазија на островот во пресрет на обидот за државен удар од поддржувачите на синдикатот во Грција.

Денкташ одигра клучна улога во 1983 кога турскиот дел на Кипар доднесе декларација за независност. Северен Кипар е признаен само од Турција.

Кипар влезе во ЕУ во 2004 година, но само грчкиот јужен дел ги ужива бенефициите од членство.
XS
SM
MD
LG