Достапни линкови

Разговори Јужна Кореја - Кина во Пекинг


Ли Миунг Бак
Транзицијата на власта во Северна Кореја по смрта ма Ким Џонг Ил е најважна тема на разговорите меѓу Претседателот на Јужна Кореја Ли Миунг Бак и неговиот домаќин во Пекинг, кинескиот претседател Ху Џинтао.
Ова е нивна трета средба по смрта на Ким Џонг Ил.
Кина е најголем сојузник и трговски партнер на Северна Кореја и веќе го подржа новиот лидер, синот на Ким Џон Ил, Ким Џонг Ун.
XS
SM
MD
LG