Достапни линкови

Сирија дозволи влез на набљудувачи во земјата


Припадници на Слободната сириска армија - дезертери кои му се спротивставуваат на режимот на претседателот Башар ал-Асад.
Сирија потпиша пртокол со кој им се дозволува пристап во земјата на набљудувачите. Тоа беше дел од договорот со Арапската лига за окончување на 9-месечните насилства во земјата. Договорот бил потпишан во седиштето на Арапската лига во Каиро.

Сирија досега го одолговлекуваше потпишувањето на договорот за набљудувачи, иако ги прифати останатите точки од планот на Арапската лига. Поради тоа, Лигата ја суспендира Сирија од понатамошно членство.
XS
SM
MD
LG