Достапни линкови

Прохоров ќе му се спротивстави на Путин на претседателските избори


Милијардерот Михаил Прохоров.
Еден од најбогатите Руси, Михаил Прохоров, изјави дека ќе се му се спротивстави на премиерот Владимир Путин и ќе се кандидира на претседателските избори догодина. Тој изјави дека тоа е неговата „најважна одлука“.

Милијардерот Прохоров, кој ја води рударската компанија „Полис голд металс“, е еден од петте најбогати Руси и според магазинот Форбс поседува богатство од околу 18 милијарди долари.

Тој е поранешен лидер на бизис-ориентираната партија „Вистинска кауза“. Партијата освои помалку од 1 процент од гласовите на неодамнешните парламентарни избори. Прохоров ја напушти „Вистинска кауза“ во септември.
XS
SM
MD
LG