Достапни линкови

Американско - Јужно-корејска воена вежба


Јужна Кореја и Соединетите Држави денеска започнаа заедничка воена вежба. Станува збор за симулација на подготовка, и превенција од надворешна закана за Јужна Кореја и регионот. Според американски и јужно-корејски претставници, станува збор за одбрамбена и рутинска вежба. Северна Кореја ги оценува овие вежби како провокација и подготовка за инвазија.
XS
SM
MD
LG