Достапни линкови

ОН-Агенцијата за храна и земјоделство избира нов шеф


Досегашниот претседател Жак Дијуф
Претставниците на Организацијата за храна и земјоделство при ОН, за прв пат по речиси две децении викендов ќе избираат нов шеф на оваа најголема организација на ОН. Наследникот на Жак Дијуф од Сенегал, која на чело на агенцијата е од 1993-та, се избира во време на високи цени на храната и глад низ светот. За нов шеф на ФАО има 6 кандидати, но се очекува главната борба да се води помеѓу Бразилецот Жозе Грасијани и Шпанецот Мигел Анхел Мортинос. Новиот шеф на ФАО ќе има тешка задача да ја намали гладтта во светот во време на високи цени на храната и да го намали стравот од социјални немири поради храна какви што имаше во 2007-та и 2008-та година.
XS
SM
MD
LG