Достапни линкови

Мајките на Американците затворени во Иран ќе штрајкуваат со глад


Cindy Hickey, mother of Shane Bauer speaks at Washington press conference in support of imprisoned U.S. hikers in Iran, 24May2011
Мајките на двацата Американци, затворени во Иран речиси две години, денеска изјавија дека повторно ќе штрајкуваат со глад од сабота до четврток.
Нивните синови Џош Фатал и Шејн Бауер беа уапсени во близина на границата меѓу Ирак и Иран во Јули 2009 додека планинареле и беа обвинети за шпионажа и нелегален влез во Иран.
Вашингтон ги отрфли обвиненијата за шпионажа.
XS
SM
MD
LG